EDIT 11.05.2020 – w tej chwili cała komunikacja pomiędzy mną i sądem wydającym nakaz zapłaty przebiega elektronicznie, co sprawia, że całe postępowanie jest jeszcze szybsze i sprawniejsze. Wpis jednak pozostawiam w pierwotnej formie, ponieważ dobrze opisuje kolejne etapy postępowania.
Jak wiadomo, bardzo istotną rolę w każdej kancelarii pełni poczta – coraz większą co prawda poczta elektroniczna, ale równie ważne są tradycyjne, papierowe listy. Otwieranie listów przypomina czasami wyciąganie z kopert jednej niespodzianki za drugą – i niestety nie zawsze są one przyjemne.
W ostatni piątek dotarł do mnie jednak list, który – choć krótki i zwięzły – bardzo mnie ucieszył. Sąd zajmujący się wydawaniem nakazów zapłaty poinformował mnie w nim, że wydał nakaz zapłaty w postępowaniu uproszczonym zgodnie z moim wnioskiem.
Ponieważ jest to już kolejne postępowanie uproszczone, które prowadzę dla moich klientów i często polecam je jako szybki i tańszy od tradycyjnego sposób dochodzenia roszczeń przed niemieckimi sądami, chciałabym krótko opisać kilka zasad, zgodnie z którymi toczy się takie postępowanie.
Wstępny etap postępowania – Wniosek
Po pierwsze – żeby złożyć wniosek o nakaz zapłaty należy skorzystać z oficjalnej witryny internetowej: https://www.mahngerichte.de/
Na tej stronie wypełnia się formularz wpisując po kolei dane wnioskodawcy i przeciwnika, oznaczając roszczenie co do rodzaju i wysokości oraz ewentualne odsetki i koszty.
Żeby to zrobić, nie trzeba być prawnikiem, więc jeśli dobrze znasz język niemiecki, nie boisz się formularzy internetowych i masz trochę czasu, powinieneś sobie sam poradzić z tym zadaniem.
Na końcu drukuje się gotowy wniosek ze specjalnym kodem, który wysyła się pocztą do sądu. Nie dołącza się do niego żadnych załączników (faktur, pełnomocnictwa, wyciągu z KRSu – bardzo mało papierologii i biurokracji).
Sądowy nakaz zapłaty
Sąd wydaje nakaz zapłaty właściwie natychmiast – czasami nawet tego samego dnia, którego trafia do sądu poczta – i wysyła go do dłużnika. Ponieważ w Niemczech poczta działa dość sprawnie (większość listów dochodzi następnego dnia po ich wysłaniu) naszemu dłużnikowi nakaz zapłaty powinien zostać doręczony najpóźniej w ciągu tygodnia.
Następnie sąd informuje wierzyciela o tym, że wydał nakaz zapłaty (nam go na tym etapie nie doręcza, bo i po co, w końcu nakaz skierowany jest do dłużnika) i informuje nas o wysokości opłaty za wniosek (nie musimy obliczać tej opłaty sami, sąd sam ją wyliczy i wezwie nas do zapłaty kosztów). Opłata ta wynosi min. 32 euro, a przy większych kwotach ok. 1/3 opłaty, którą musielibyśmy uiścić za zwykły pozew. Opłaty adwokackie też są niższe niż w zwykłym postępowaniu.
Na tym etapie opłacamy koszty sądowe, a potem odbieramy następny list – sąd poinformuje nas w nim, kiedy pozwany odebrał nakaz. Od dnia doręczenia nakazu biegnie 2-tygodniowy termin, w ciągu którego pozwany może wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty. Jeśli pozwany tego sprzeciwu nie wniesie, nakaz staje się prawomocny, a my z tym dniem możemy wystąpić o klauzulę wykonalności i skierować nakaz do egzekucji (czyli zasadniczo do komornika).
Prawomocny nakaz zapłaty ma moc wyroku sądowego, z tym, że jeśli nie skierujemy go w ciągu 6 miesięcy do komornika, traci on tę moc (i trzeba sprawę prowadzić od nowa).
Sprzeciw od nakazu zapłaty
Sprzeciw pozwanego nie musi zawierać żadnego uzasadnienia, ale sprawa wskutek wpłynięcia sprzeciwu może zostać przekazana bezpośrednio do właściwego sądu do zwykłego postępowania. Wtedy trzeba wysłać do sądu „zwykły” pozew.
Pamiętaj, że jeśli Twoje roszczenie wynosi ponad 5.000 euro i właściwy jest Sąd Krajowy (Landgericht), musisz najpóźniej na tym etapie zaangażować do sprawy prawnika. Pisałam o tym w tym wpisie.
I to właściwie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące postępowania uproszczonego w niemieckiej procedurze cywilnej. Podsumowując, takie widzę najważniejsze zalety i wady tego postępowania:
Zalety:
- szybkość (prawomocny nakaz w ciągu ok. miesiąca)
- niższe koszty (dodatkowo, jeśli pozwany wniesie sprzeciw, poniesione koszty sądowe i adwokackie zalicza się na następny etap postępowania)
- prostota i nieduży nakład pracy
Wady:
- nakaz zapłaty może zostać szybko zniweczony przez sprzeciw pozwanego – ale możesz wtedy dochodzić swoich roszczeń w zwykłym postępowaniu.
Pamiętaj, jeśli Twoi kontrahenci w Niemczech zalegają z płatnościami, nie jesteś bez wyjścia! W wielu przypadkach jesteś w stanie szybko i skutecznie odzyskać swoje należności, chociażby korzystając z postępowania uproszczonego.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }