Marta Fandrey, LL.M.

radca prawny

Prowadzę sprawy cywilne dla moich klientów w Niemczech – wszędzie tam, gdzie mnie potrzebują. W Niemczech również prowadzę swoją kancelarię. Specjalizuję się w szczególności w sprawach o zapłatę z elementem transgranicznym.
[Więcej >>>]

Zgłoś roszczenie

Przedawnienie roszczenia o zapłatę ceny z umowy sprzedaży w Polsce i w Niemczech

Marta Fandrey24 września 2020Komentarze (0)

Dawno mnie tu nie było, a dzisiejszy wpis dyktuje samo życie.

Trafiły do mnie ostatnio dwa zapytania od moich ulubionych klientów, czyli polskich przedsiębiorców.

Sprawy na pierwszy rzut oka bardzo proste: klient (polski przedsiębiorca) sprzedał towar do Niemiec, towar został przyjęty bez uwag, faktury wystawione, niestety pieniędzy klient nigdy nie zobaczył.

Przedawnienie roszczenia o zapłatę ceny z umowy sprzedaży w Polsce i w Niemczech

Oczywiście, pozwanie takiego niesolidnego dłużnika w Niemczech ma swoje plusy: to na przykład szybkość niemieckiego wymiaru sprawiedliwości (o czym pisałam już tutaj).

Również niemiecki termin przedawnienia roszczeń o zapłatę ceny z umowy sprzedaży jest bardziej łaskawy niż termin wynikający z polskiego kodeksu cywilnego, wynosi bowiem 3 lata od wymagalności i upływa z końcem roku kalendarzowego.

Problem polega na tym, że jeśli strony nie dokonały wyboru prawa niemieckiego jako prawa właściwego (a kto porusza ten temat w rozmowach handlowych, jeśli nie zawiera umowy na piśmie?), ani żadna ze stron umowy nie zastosowała ogólnych warunków umów z takim zastrzeżeniem, to zgodnie z Art. 4 ust 1 a) rozporządzenia Rzym I prawem właściwym dla umowy sprzedaży jest prawo polskie, a więc roszczenia zgodnie z art. 554 kc w zw. art. 118 kc przedawnią się nie po trzech, a po dwóch latach!

Czyli z upływem 31 grudnia 2020 r. przedawnione będą roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, których wymagalność nastąpiła w 2018 roku.

I nie ma tu znaczenia, że możemy ich dochodzić przed niemieckim sądem.

Jeśli dłużnik podniesie zarzut przedawnienia na podstawie polskiego prawa materialnego i będzie on uzasadniony, sprawę niestety przegramy.

Zatem, przedsiębiorco, jeśli masz jeszcze zaległe faktury z 2018 roku, nie zwlekaj, kieruj sprawę do sądu!

A na zdjęciu budynek sądu rejonowego i krajowego w Düsseldorfie – na pierwszym planie po prawej stronie skrzynka podawcza sądu, do której na pewno 31 grudnia ustawi się kolejka – w końcu wniesienie pozwu to najlepszy sposób na przerwanie biegu przedawnienia!

Marta Fandrey
radca prawny

***

Upadłość dłużnika – i co dalej?

Czasami zdarza się, że kontrahent ogłasza upadłość.

W tej chwili w Niemczech ze względu na pandemię zawieszony jest częściowo obowiązek otwierania postępowania upadłościowego w razie niewypłacalności, co oznacza, że fala upadłości może nadejść wraz końcem pandemii [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: