Marta Fandrey, LL.M.

radca prawny

Prowadzę sprawy cywilne dla moich klientów w Niemczech – wszędzie tam, gdzie mnie potrzebują. W Niemczech również prowadzę swoją kancelarię. Specjalizuję się w szczególności w sprawach o zapłatę z elementem transgranicznym.
[Więcej >>>]

Zgłoś roszczenie

Przedawnienie roszczenia o zapłatę ceny z umowy sprzedaży w Polsce i w Niemczech

Marta Fandrey24 września 2020Komentarze (0)

Przedawnienie roszczenia o zapłatę ceny z umowy sprzedaży w Polsce i w Niemczech

 

Dawno mnie tu nie było, a dzisiejszy wpis dyktuje samo życie. Trafiły do mnie ostatnio dwa zapytania od moich ulubionych klientów, czyli polskich przedsiębiorców. Sprawy na pierwszy rzut oka bardzo proste: klient (polski przedsiębiorca) sprzedał towar do Niemiec, towar został przyjęty bez uwag, faktury wystawione, niestety pieniędzy klient nigdy nie zobaczył.

Oczywiście, pozwanie takiego niesolidnego dłużnika w Niemczech ma swoje plusy: to na przykład szybkość niemieckiego wymiaru sprawiedliwości (o czym pisałam już tutaj).

Również niemiecki termin przedawnienia roszczeń o zapłatę ceny z umowy sprzedaży jest bardziej łaskawy niż termin wynikający z polskiego kodeksu cywilnego, wynosi bowiem 3 lata od wymagalności i upływa z końcem roku kalendarzowego.

Problem polega na tym, że jeśli strony nie dokonały wyboru prawa niemieckiego jako prawa właściwego (a kto porusza ten temat w rozmowach handlowych, jeśli nie zawiera umowy na piśmie?), ani żadna ze stron umowy nie zastosowała ogólnych warunków umów z takim zastrzeżeniem, to zgodnie z Art. 4 ust 1 a) rozporządzenia Rzym I prawem właściwym dla umowy sprzedaży jest prawo polskie, a więc roszczenia zgodnie z art. 554 kc w zw. art. 118 kc przedawnią się nie po trzech, a po dwóch latach! Czyli z upływem 31 grudnia 2020 r. przedawnione będą roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, których wymagalność nastąpiła w 2018 roku.

I nie ma tu znaczenia, że możemy ich dochodzić przed niemieckim sądem. Jeśli dłużnik podniesie zarzut przedawnienia na podstawie polskiego prawa materialnego i będzie on uzasadniony, sprawę niestety przegramy.

Zatem, przedsiębiorco, jeśli masz jeszcze zaległe faktury z 2018 roku, nie zwlekaj, kieruj sprawę do sądu!

A na zdjęciu budynek sądu rejonowego i krajowego w Düsseldorfie – na pierwszym planie po prawej stronie skrzynka podawcza sądu, do której na pewno 31 grudnia ustawi się kolejka – w końcu wniesienie pozwu to najlepszy sposób na przerwanie biegu przedawnienia!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +49 178 67 37 000e-mail: marta.fandrey@fandrey-legal.de

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Marta Fandrey, LL.M. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Marta Fandrey, LL.M. z siedzibą w Düsseldorf.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marta.fandrey@fandrey-legal.de.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: